Teknik Resimin Endüstrideki Yeri,Önemi ve Tanımı

İnsanların birbiriyle iletişim kurma ihtiyacı, varolduğu zamandan günümüze kadar uzanan bir süreçtir. Teknik Resim’de insanların duygu ve düşüncelerini serbest el veya özel aletlerle çizip anlatmak için kullandıkları iletişim yollarından birisidir.Çizilen resimler ve ya, manzara ve ya hayal gücündeki anlatımlar çizenin zevk ve anlayışına göre ifade ediyorsa, sanat resmi olarak tanımlanır.Resimler, eğer önceden belirlenmiş kurallar ve metotlar kullanılarak grafik olarak çizilmişse,endüstriyi ilgilendiren bir resim türü ortaya çıkar. Bu grafik anlatımı şekli,(genel anlamda düşünce ve tasarıların ürünü olan şekiller veya cisimler) görünüş,ölçülendirme, çeşitli semboller vb. diğer bilgilerle desteklenir. Bu bilgilerin belirli bir düzen ortamında, kullanım kolaylığı,ucuzluk, sağlamlık ve estetik şartlarla anlatılma gerekliliği vardır. Açıklanan bilgileri üzerinde taşıyan çizimler teknik resimde bulunmaktadır.
Teknik resmin (teknikle ilgili kurallara göre çizilmiş resim) tarihi gelişiminde milattan önce otuz yılına (M.Ö.30) kadar geriye gittiği bilinmektedir.
örnek resim (şekil 1)

12 - 16. Yüzyılarda çizilmiş bir perspektif teknik resmi örneği

12 – 16. Yüzyılarda çizilmiş bir perspektif teknik resmi örneği

Endüstride kullanılan resimlerin daha basit ve açıklayıcı bilgilerle çizilme gereği duyulmuştur.Bu konuda ancak 18. yüzyıl sonlarında Fransız matematikçisi Gaspart Monge(1746-1818), 1795 yılında yayınladığı geometri kitabında,bir cismi,birbirine dik düzlemler arasında düşünerek üç boyutunun,bu düzlemler üzerinde iz düşüm olarak görülmesini sağlamıştır.Böylece bu gün kullandımız iz düşüm kural ve metotlarının temeli atılmıştır.
Örnek resim (şekil 2)

1835'de çizilmiş kesme makası teknik resmi

1835′de çizilmiş kesme makası teknik resmi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>